5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki

Drukarka to urządzenie, które przydaje się zarówno w użytku profesjonalnym, jak i również domowym. Podjęcie decyzji dotyczącej jej zakupu nie należy do najłatwiejszych. Samego wyboru nie ułatwia także dostępność wielu modeli, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki, tak aby ostateczny wybór okazał się tym odpowiednim.

 1. Zastosowanie.

  Wśród dostępnych modeli drukarek ciężko jest znaleźć rozwiązanie uniwersalne. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup tego konkretnego, należy dokładnie określić  częstotliwość zamierzonego użytkowania i przeznaczenie sprzętu. Kiedy jeden model drukarki świetnie sprawdzi się w użytku domowym, nie oznacza że tak samo dobrze poradzi sobie w warunkach wysokiej eksploatacji. Co więcej, warto także zastanowić się czy drukarka będzie służyła do drukowania tekstu, dokumentów kolorowych czy zdjęć. Poszczególne rodzaje drukarek lepiej sprawdzają się bowiem w konkretnych działaniach.

 2. Rodzaj drukarki: atramentowa czy laserowa?

  Drukarki atramentowe sprawdzają się najczęściej w domach, niewielkich biurach oraz wszędzie tam, gdzie potrzebny jest wydruk w kolorze. Nie zajmują wiele miejsca, ich praca jest cicha i wydajna; radzą sobie z drukiem czystego tekstu, kolorowych dokumentów, grafik czy plakatów. Drukarki laserowe to rozwiązania sprawdzające się przede wszystkim w dużych firmach i miejscach, w których drukuje się sporą ilość dokumentów tekstowych. Sprzęt tego typu zapewnia wysokiej jakości druk czarno-biały lub w kolorze.

 3. Szybkość druku.

  Szybkość pracy drukarki jest szczególnie ważna wtedy, kiedy sprzęt użytkowany będzie w warunkach biurowych. Najszybszego wydruku oczekiwać można od drukarek laserowych – te, w zależności od modelu, potrafią zaoferować nawet 40 stron na minutę. W przypadku sporadycznego użytkowania lepiej zdecydować się na drukarkę atramentową, która w ciągu minuty jest w stanie wydrukować do 17 stron. 

 4. Łączność drukarki.

  Większość drukarek łączy się obecnie po kablu USB lub przez lokalną sieć. Spotkać się można także z modelami, które posiadają wbudowany moduł Wi-Fi lub Bluetooth. Drukowanie bezprzewodowe to niezwykle funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, które umożliwia korzystanie ze sprzętu bez konieczności podchodzenia do niego. 

 5. Dodatkowe funkcje.

  Nowoczesne drukarki posiadają szereg dodatkowych funkcji, które usprawniają pracę i ułatwiają samo użytkowanie. Wśród tych najbardziej przydatnych wyróżnić można wyświetlacze LCD, czytniki kart pamięci, porty USB, a także funkcje automatycznego druku dwustronnego (dupleks) czy wspomniane wcześniej moduły Wi-Fi i Bluetooth.

Leave your comments

Comments

 • No comments found