Jaką drukarkę wybrać do biura?

Choć wiele współczesnych firm posługuje się dokumentami w formie elektronicznej, tak wciąż zdarza się, że potrzebne jest ich posiadanie także w wersji papierowej. Dlatego drukarka niezmiennie od lat jest jednym z tych urządzeń, którego nie może zabraknąć w wyposażeniu biura. 

Wybór drukarki do profesjonalnego użytku powinien być dokładnie przemyślany, a najlepiej także skonsultowany ze specjalistą. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego sprzętu warto zacząć od analizy potrzeb i wymagań danego biura, a następnie przejść do zapoznania się z dostępnymi rozwiązaniami. 

Drukarki igłowe, atramentowe i laserowe. Przegląd dostępnych urządzeń.

  1. Drukarka igłowa. To urządzenia, które przeznaczone są do specjalistycznego wydruku. Pracują szybko, lecz zapewniają dość niską jakość druku, dlatego też stosuje się je najczęściej do drukowania faktur czy paragonów. Drukarki igłowe sprawdzą się więc magazynach oraz wszędzie tam, gdzie priorytetem jest nie jakość, a ilość i szybkość druku.
  2. Drukarka atramentowa. Tego typu sprzęt będzie dobrym wyborem do niewielkiego biura, w którym potrzebny jest wydruk w kolorze. Drukarki atramentowe nie zajmują zbyt wiele miejsca i pracują cicho, co więcej - są bardzo wydajne i zużywają mało prądu. Urządzenia te oferują drukowanie wysokiej jakości zdjęć, plakatów, obrazów, wykresów itp. Przeważnie lepiej sprawdzają się w druku grafik, aniżeli tekstu.
  3. Drukarka laserowa. Ten rodzaj drukarki doskonale sprawdzi się w większych firmach, gdzie na co dzień drukuje się sporą ilość dokumentów tekstowych. Drukarki laserowe oferują szybki druk wysokiej jakości w wersjach zarówno czarno-białej, jak i również kolorowej. To urządzenia wielofunkcyjne, które oprócz drukowania zapewniają często także kopiowanie i skanowanie. 

Drukarka czy może sprzęt wielofunkcyjny?

Jak wspomnieliśmy, przed wyborem konkretnego rozwiązania należy przeanalizować potrzeby biura, w tym m.in. określić czy praca wymaga także skanowania i kopiowania dokumentów. Osobny zakup drukarki i skanera będzie sporym wydatkiem, a i wiąże się z koniecznością wygospodarowania większej ilości przestrzeni na sam sprzęt.

Kiedy więc biuro jest niewielkie, a praca wymaga więcej niż samego drukowania, korzystniejszym wyborem będzie zakup sprzętu wielofunkcyjnego. Tutaj, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje usprawniające pracę i ułatwiające korzystanie z urządzenia. Wśród tych najbardziej przydatnych można wymienić m.in. wyświetlacz LCD, wbudowany moduł Wi-Fi czy też automatyczny tryb dwustronny.

Leave your comments

Comments

  • No comments found