Serwis / naprawa laptopów

Zajmujemy się wykonywaniem prac, takich jak: specjalistyczny reballing układów BGA przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu pozwalającego na komputerową kontrolę temperatury lutowania i jej dopasowanie do modelu płyty.

pogotowie komputeroweOferujemy profesjonalny serwis i naprawy laptopów w Katowicach, Tychach, Lędzinach, Pszczynie, Mikołowie, Żorach, Imielinie, Chełmie Śląskim, Oświęcimiu, Bieruniu i na terenie wielu innych miast województwa śląskiego.

Nasi technicy są doświadczonymi fachowcami w zakresie naprawy laptopów. Bogata wiedza merytoryczna w zakresie architektury komputerów i elektroniki oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny i naprawczy sprawiają, ze możemy zaoferować najlepszy serwis laptopów w Katowicach, Tychach, Lędzinach, Pszczynie, Mikołowie, Żorach, Imielinie, Chełmie Śląskim, Oświęcimiu, Sosnowcu, Bieruniu i okolicach.

Zajmujemy się wykonywaniem prac, takich jak:
  • specjalistyczny reballing układów BGA przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu pozwalającego na komputerową kontrolę temperatury lutowania i jej dopasowanie do modelu płyty,
  • serwisowanie, naprawa oraz czyszczenie notebooków marek: Asus, HP, Lenovo, Acer, Samsung oraz Fujitsu Siemens,
  • naprawa laptopów po zalaniu,
  • serwisowanie przegrzewających się notebooków,
  • zbyt głośna praca sprzętu,
  • … i wiele więcej.
 
Prace, związane z naprawą laptopów wykonujemy zarówno w siedzibie Klienta (w przypadku drobnych usterek i prac serwisowych), a także w naszej firmie. Serwisanci dostępni są w punkcie serwisowym od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

W pilnych przypadkach zapraszamy Klientów do nas z uszkodzonym lub nieprawidłowo działającym laptopem. Pracownik serwisu na miejscu sprawdzi zakres niezbędnych napraw.

Nasz mobilny serwis laptopów obsługuje rejony: Tychy, Katowice, Żory, Lędziny, Bieruń, Pszczyna, Mikołów, Gliwice, Imielin, Sosnowiec, Chełm Śląski oraz okolice tych miejscowości.

FOTO RELACJA Z WYMIANY UKŁADU KARTY GRAFIKI BGA W NASZEJ FIRMIE W TYCHACH
SPRAWDZENIE OGÓLNEGO STANU LAPTOPA / PODŁĄCZENIE

Serwis laptopów Tychy

Na początek podpinamy laptopa pod zasilacz i sprawdzamy objawy uszkodzenia, ogólny stan wizualny oraz matryce pod kątem uszkodzenia inwertera tzn.(brak podświetlenia).

W tym przypadku tylko zaświecały się diody oraz wentylator zaraz wchodził na najwyższe obroty.

Brak obrazu na zewnętrznym monitorze.

Laptop można było normalnie wyłączyć przytrzymując przycisk POWER.

zdjecie obudowy laptopa hp asus acer tychy slaskie

Rozbieramy laptopa w celu lokalizacji uszkodzenia, stwierdzenia wcześniejszych napraw oraz ogólnego stanu układu chłodzenia w laptopie.

 

sticker na procesorze asus k51ac tychy Nienaruszony sticker na procesorze oraz stan folii ochronnych na płycie PCB laptopa świadczy o tym, że laptop na 99% nie był naprawiany oraz nie było głębszej ingerencji w płytę główną.
demontaz wentylatora i ukladu chlodzenia laptop asus tychy Wykręcamy wentylator, układ chłodzenia, odpinamy taśmy, które blokują dostęp do w/w rzeczy.
demontaz ukladu chlodzenia laptopy acer tychy  Ostrożnie ściągamy folie ochronne z płyty głównej, aby dojść do głównego podejrzanego w tym przypadku do układu karty grafiki.
zdjecie foli zabezpieczajacych z plyty glownej laptop tychy pszczyna slask Po zdjęciu foli oraz termopadów ukazuje się nam układ karty grafiki.
uklad grafiki laptopa radeon ati nvidia tychy

 

W tym laptopie mamy kartę graficzną z układem BGA RADEON.

Można zauważyć silikon, który stabilizuje układ jak i jest tzw. stickerem – po podgrzaniu zmienia kolor na żółty tutaj mamy ładny półprzeźroczysty, czyli laptop, a w szczególności płyta PCB nie była grzana. Wokół układu też nie mamy przebarwień na laminacie PCB.

przegrzanie bga karty grafiki laptop serwis tychy Przez parę sekund i punktowo na tzw. jądro układu kierujemy gorące powietrze o temperaturze około 150°C.
test laptopa po reballingu bga sony vaio tychy Dajemy układowi parę minut, aby ostygnął. Podpinamy wszystkie taśmy, na razie nie musimy zakładać układu chłodzenia w końcu chcemy tylko na parę chwil uruchomić laptopa, żeby sprawdzić czy jest poprawa.
pierwsze uruchomienie laptopa tychy

 

Laptop zaczął pracować.

Taki objaw świadczy o tym, że układ grafiki jest do wymiany, ponieważ przy temperaturze 150 stopni i bardzo krótkim podgrzaniu kulki pod układem BGA nie zdążą się roztopić i wyeliminować tzw. zimne luty (tylko pobudziliśmy wewnętrzne styki w układzie).

W tym momencie informujemy klienta o konieczności wymiany układu i kosztach.

Taki układ niewiadomo jak długo podziała 1 dzień 1 tydzień może 1 miesiąc.

Nawet takie podgrzanie wymaga umiejętności i sprzętu NIE RÓB TEGO W DOMU OPALARKĄ płyta składa się z kilku warstw nie kontrolując temperatury po prostu ją usmażysz !

demontaz klawiatury notebook tychy pszczyna

OK mamy zgodę na naprawę.

A więc musimy wyciągnąć płytę z laptopa demontując poszczególne podzespoły między innymi klawiatury.
  Rozłączenie wszystkich taśm od płyty głównej tutaj taśma od touchpada.
wyjecie plyty glownej pcb z laptop naprawa tychy gliwice slask Odkręcamy śrubki mocujące płytę i delikatnie ją wyjmujemy czasami są zatrzaski i tzw. ukryte tasiemki trzeba uważać żeby ich nie zerwać.
ogolna ocena plyty glownej z laptopa tychy Płytę mamy już uwolnioną możemy sobie ją zobaczyć pod każdym kontem i z każdej strony.
demontaz procesora z gniazda notebooki tychy Demontujemy procesor, baterie oraz inne elementy, które można,  podczas wymiany układu nie będziemy narażać ich na wysoką temperaturę
zdjecie uchwytu ukladu chlodzenia naprawa laptopa tychy slaskie

Pod procesorem znajdujemy uchwyt montażowy do układu chłodzenia spełnia on również rolę usztywnienia płyty głównej

Nad tą ramką widzimy układ mostka, ale nim w tym przypadku nie będziemy się zajmować
demontaz ramki usztywniajacej laptop samsung naprawa tychy Płytę mamy już uwolnioną z elementów, które mogą ulec uszkodzeniu podczas grzania (pod aluminiową ramką jest taśma izolująca ramkę od płyty z klejem po podgrzaniu po prostu się topi i wykręca)
ogolne wyczyszczenie plyty glownej z laptopa tychy

Płyta jest zamocowana na specjalnych uchwytach na stacji ir do reballingu BGA

Oczyszczamy ją przed grzaniem jeszcze z drobinek brudu i kurzu

odpiecie tasmy laczacej touchpad naprawa laptopów tychy slask Usuwamy zabezpieczenia silikonowe, stabilizujące układ gdybyśmy tego nie zrobili było by ciężko ruszyć układ BGA
zabezpieczenie przed przegrzaniem laptop tychy chorzow slask Zabezpieczamy folią aluminiową albo taśmą aluminiową miejsca, które nie musza być podgrzane podczas reballingu tzn. wymiany układu.
oslona plyty glownej reballing bga tychy katowice

Płyta główna przygotowana do nałożenia topnika tzw fluxu

My używamy topnika z firmy WARTON uchodzi on za jeden z najlepszych na rynku

nakladanie topnika pod uklad karty grafiki laptop tychy katowice Nakładanie topnika pod układ grafiki BGA
nakladanie pod uklad future hf rework jelly warton tychy Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury topnik po prostu zostanie prawie że zassany pod układ BGA
ustawienie plyty glownej na maszynie do BGA serwis tychy slask Instalujemy nad płytą główną czujniki temperatury oraz grzałki IR
wybor profilu grzania jetronix eco serwis laptopow acer tychy katowice Wybieramy odpowiedni profil grzania cały proces jest sterowany komputerowo tu nie ma miejsca na przypadek każdy błąd to najprawdopodobniej uszkodzenie płyty głównej i jej całkowita kosztowna wymiana.
start rebalingu bga plyty glownej pcb laptop asus hp Cały proces zaczyna się od ogólnego podgrzania płyty by nie uległa deformacji  (tzw. banan) podczas punktowego grzania.
zdjecie ukladu bga z plyty glownej laptopa tychy Proces grzania dobiegł końca możemy ściągnąć układ.
zdjecie ukladu karty grafiki bga tychy Widzimy, że dzięki odpowiedniej temperaturze nie mamy efektu wyrwania padów "kulek" z układu a co gorsza z płyty wszystkie styki są na swoim miejscu i się ładnie srebrzą (czarne styki nie są dobrym objawem).
pady bga radeon reballing tychy  Kontrolujemy pady na płycie głównej ich uszkodzenie choćby jednego prawie napewno kończy się na wymianie płyty głównej.
wymiana starych kulek uklad bga tychy Czyścimy płytę z starych kulek pga do tego jest również odpowiednia lutownica my używamy markowego sprzętu  JOVY- SYSTEM, który rozpoznaje z jakim spoiwem, cyną ma do czynienia (bezołowiowa czy ołowiowa) i dobiera odpowiednią temperaturę grotu.
czyszczenie z starego topnika plyta glowna laptop bga tychy  Po usunieciu starego spoiwa czyścimy styki na płycie.
warton total clean nanoszenie na czyscik Używamy tak jak pisałem specjalnej chemii oraz czyścików, aby nic nie zakłóciło późniejsze osadzenie nowego układu.

Kontrola styków, pad-ów po oczyszczeniu chemią.
nowy uklad radeon 216-0752001 Nowy układ karty grafiki RADEON.
wlasciwe ulozenie ukladu radeon na plycie pcb Teraz odpowiednio układamy nowy układ na płycie głównej laptopa.
uklad bga radeon ati nvidia najnowszy bez wady 2014 rok Jak widać na rdzeniu układu, pod nazwą RADEON są cztery cyfry pierwsze dwie oznaczają rok produkcji w tym przypadku mamy cyfrę, 14 czyli jest to układ bez tzw. wady z 2014r. Tylko najnowsze montujemy na naszym serwisie.
nanoszenie swiezego topnika pod nowy uklad karty grafiki Układ przymierzony sprawdzony pora go jeszcze zdjąć i nałożyć pod niego świeży topnik spowoduje to lepsze rozpuszczenie spoiwa i polepszenie trwałości połączenia z płytą główna po naniesieniu na płytę PCB oczywiście zakładamy układ BGA z powrotem.
ustawienie plyty glownej na maszynie do BGA serwis tychy slask

Teraz następuje odwrotność wylutowania układu

Czyli ustawiamy czujniki temperatury i grzałki IR

wybor profilu grzania jetronix eco serwis laptopow acer tychy katowice Na tym etapie wybieramy odpowiedni profil do wlutowania układu różniący się od tego za pomocą, którego wylutowaliśmy układ z płyty.
usuniecie folii ochronnych po lutowaniu rebaling bga tychy Po procesie wlutowania usuwamy folię i włączamy w maszynie proces chłodzenia płyty do temperatury pokojowej, nie może być ani za szybki, bo płyta się wygnie ani zbyt wolny, bo czas to pieniądz :)
czyszczenie cpu z strarej termo pasty Płyta się chłodzi to mamy czas zająć się usunięciem starej pasty termoprzewodzącej z procesora.
czyszczenie ukladu chlodzenia laptopa

Czyścimy również cały układ chłodzenia rysy są polerowane a te większe będą wypełnione nową pastą termoprzewodzącą.

Zależy nam na jak największej i jak najdokładniejszej powierzchni, która przylega do rdzenia układu i odprowadza z niego ciepło.
nakladanie nowej pasty termoprzewodzacej na procesor tychy

Płyta ostygła montujemy procesor i inne zdemontowane wcześniej rzeczy zakładamy je do laptopa.

Nakładamy nową pastę na procesor.
	 tasma tormoprzewodzaca nowa tychy termopad

W miejscach gdzie były taśmy termoprzewodzące zakładamy również nowe.

Nie należy montować starych termopadów, ponieważ są one już przegrzane i nie będą spełniać swojego zadania i układ będzie się przegrzewał i zwalniał notebooka.

demontaz wentylatora i ukladu chlodzenia laptop asus tychy Montujemy wszystko razem.
wejscie do biosu asus tychy Uruchamiamy laptopa i testujemy przez parę godzin.
testy karty graficznej laptopa

Włączamy demo i ogólnie podnosimy laptopa lekko go wyginamy i sprawdzamy czy coś złego się nie dzieje.

Pamiętajmy, że inne układy BGA tez zostały podgrzane lekkie wyginanie ogólnie symulowanie przenoszenia laptopa mają wyeliminować poluzowanie styków w innych układach.

Laptop pracuje potem około 6 godzin na pełnym obciążeniu grafiki mierzona jest temperatura na wylocie powietrza z wentylatora, po czym stygnie i odpoczywa do normalnej temperatury pokojowej i znów test 2 godzinny pod pełnym obciążeniem.

Jeżeli wszystko jest ok jest wydawany klientowi z karta gwarancyjną na wymieniany element.

Przedstawiliśmy jak odbywa się w naszej firmie

wymiana układu karty grafiki BGA

Posiadamy cały profesjonalny sprzęt wszystkie zdjęcia

były wykonane na naszym serwisie oraz całej

wymiany dokonał nasz serwisant także myślę,

ŻE MOŻECIE NAM ZAUFAĆ, ODDAJĄC SWÓJ SPRZĘT W NASZE RĘCE

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z NASZYCH USŁUG